Thoren Innovation School Helsingborgs första digitala öppna hus uppskattat

Det första digitala öppna huset där tittarna får all nödvändig information hemifrån blev mycket lyckat. För de som missade det kommer snart ett till.

I Coronatider tänker Thoren Innovation School Helsingborg lösningsorienterat. Igår (den 6 maj) höll skolan sitt första digitala öppna hus.

Det blev en härlig live där följarna fick lära sig mer om konceptet och en rundvandring i lokalerna. De fick även träffa personalen och alla kommunikatörer.

– Det var riktigt kul att träffa alla nya ansikten digitalt, säger kommunikatör Victoria Grundman.

Den som missade chansen att få veta mer om skolan behöver dock inte vara oroliga. Den 13 maj mellan klockan 17:00 och 18:00 håller Thoren Innovation School ett till digitalt öppet hus där de hoppas på att se fler nya ansikten.

Om Innovationsgymnasiet
På Innovationsgymnasiet blir du redo för framtidsjobben. Lärarna har full koll på framtidens trender och yrken och vässar elevernas kompetens för den ständigt förändrade arbetsmarknaden. Just nu är det omvalsperiod för gymnasievalen. Välj Innovationsgymnasiet här.